Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
MESTEK 2017 MAKÜ Ev Sahipliğinde Başladı
Rektörlük 11.05.2017

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen MESTEK 2017 - 4. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresi’nin açılış töreni Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ulusal Meslek Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresi Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Program daha sonra MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Öğr. Gör. Avşar YENGİN tarafından hazırlanan Halk Müziği Dinletisi ve Uzman Nurgül MIHLADIZ yönetiminde hazırlanan Halk Oyunları Gösterisi ile devam etti. MAKÜ Tanıtım filminin izlenmesinin ardından YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın mesajı okundu.

Kongre, Meslek Yüksekokulları Koordinatörü, MESTEK Kongre Dönem Başkanı Doç. Dr. Hüseyin DALĞAR’ın konuşması ile devam etti. Doç. Dr. Hüseyin DALĞAR, “Ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin sorunları yıllardır süre gelen tartışma konusudur. Bugüne kadar bu sorunların çözümüne yönelik çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. MESTEK olarak adlandırdığımız bu kongreler de gerçekleştirilen bu çalışmalar içinde yer almaktadır. Kongremizin 5.si Bülent Ecevit Üniversitesi’nde uluslararası hale getirilerek devam edecek. Kongremiz sürecince akademisyenlerin yoğun ilgisini gördük. Kongrede sunulması için 250 bildiri gönderildi.  Bunların 100e yakını kongrede sunulacak. Kongreye 40 farklı üniversiteden 120 katılımcı katıldı. 3 gün sürecek kongrede 25 farklı oturum gerçekleşecek.  Bilimsel etkinliklerin yanı sıra 40 farklı üniversiteden gelen misafirlere kültürel ve sosyal aktivitelerle ilimiz ve üniversitemizi tanıtmayı hedefliyoruz. MAKÜ olarak meslek yüksekokullarımızı yeniden yapılandırma ve niteliklerinin artırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Yapılanma sürecimizde MYO’larını aktif hale getirmeye ve öz yeteneklerine odaklanıyoruz. İnsan kaynakları hangi alanda insan yetiştirilmesini istiyor? Önce bu soruya odaklandık. Çünkü dünya ile rekabet eden işletmelerin geleceği için bu sorunun çözümü hayati önem taşıyor. Bu kapsamda MAKÜ akademisyenleri ile sektör çalışanlarını bir araya getiren programlar yaptık. Sektör çalışanları hocaların öğrenci yetiştirirken dikkat etmesi gerekenleri ve hangi niteliklere uygun eleman aradıklarını anlattılar. MAKÜ MYO öğrencilerine sektörün ihtiyaç duyduğu ara eleman olarak değil ‘aranan eleman’ bakıyoruz ve bu anlayışla onları geleceğe hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin kalkınması ve gelişimi açısından bakıldığında mesleki eğitimin önemini bildiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ ise “Nitelikli insan gücünüz yoksa ekonomik ve sosyal gelişiminizi sağlayamazsınız. Türkiye’de gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse Yükseköğretim bünyesinde gerçekleştirilen eğitim, ekonomik hayatın önemli unsurları olarak karşımızda duruyor. Üretim sistemlerinin sürekli değiştiği bir dünyada tüm gelişmelere yetişmek zorundayız. İstihdam sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın yaşadığı bir problemdir. Bu sorunu aşmak için ülke olarak yerli sanayi politikaları uygulamalıyız. MYO’ların yeniden yapılandırılması ekonomik gelişim açısından çok önemli bir noktayı oluşturuyor. 2009’dan beri dünya ekonomisi bir düşüş yaşadı. Türkiye’nin orta gelir tuzağından hızla çıkarak rekabetçi ilk 10’a girmesi için nitelikli iş gücünü yetiştirmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştiremediğinizde sadece devletin ekonomiye yönelik teşvikleri veya girişimlerinden bir sonuç çıkmayacak, yeterli olmayacaktır. Gençlerin hızlı bir şekilde kendilerini yetiştirerek istihdama katılmaları gerekiyor. Meslek yüksekokulu öğrencilerimizin eğitimlerinin uygulamalı niteliğe kavuşması için çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu anlamda 4 meslek yüksekokulumuzda 3+1 sistemi olarak adlandırılan öğretim modeline geçiyoruz. Bu uygulamayı sonraki yıllarda gerekli altyapı oluşturduktan sonra ilçelerimizdeki meslek yüksekokullarına da taşımayı planlıyoruz. MAKÜ’nün kurumsal yaşı 11 olarak söylenebilir ama aslında kurumsal geçmişi yaşından oldukça eski bir üniversiteyiz. Örneğin Burdur Meslek Yüksekokulumuz 40.yılını doldurdu. Bu kongrede emeği geçen herkese teşekkür etmekle birlikte şehir dışından gelen konuklarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum ve kongrenin verimli geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

2.Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın kalkınmasındaki en büyük etkenin yetişmiş insan gücüne verdikleri önem olduğuna vurgu yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, “Gerçekleştirilecek olan kongreden rasyonel sonuçların çıkacağına inanıyorum. Meslek yüksekokullarının değerini artırmamız gerekiyor. Kongreden çıkan sonuçların güncel hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Kongre vesilesiyle şehir dışından gelen katılımcılara huzurun kenti Burdur’a hoş geldiniz diyor, kongrenin başarılı geçmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitimle ilgili sıkıntıların olduğunu söyleyen Burdur Valisi Şerif YILMAZ da “28 Şubat’ta İmam hatip liselerinin önünü kesmek için tüm meslek liselerinin de önü kesildi. Bu alanda üniversiteye girişte dezavantajlı grup haline getirildi. İstikbali bu alanda göremeyen gençler ve aileleri meslek liselerinden ulaştırıldı.  İş dünyamızın ihtiyacı olan ara veya aranan elemanın yetiştirilmesi gerekiyor. Mezunlara devletten iş istemek yerine bu ülkeyi yönetebilecek iradeyi vermemiz gerekiyor. Başarının tek yolu kendi işinin ehli olmak ve işini severek yapmaktır. Birçok sektörde karşılaştığımız şikâyetler arasında yeterli miktarda elemanın yetiştirilmemiş olmasıdır. Bu konunun çözümüne yönelik gerçekleştirilen bu kongrenin başarılı geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Burdur Valisi Şerif YILMAZ’a ve Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ’e Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ tarafından plaket verildi.

Kongre, Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK’ın, “Uygulama Becerisi Kazanımları 3+1 Eğitim Modeli” başlıklı sunumu ile devam etti.

‘3+1’modelinin ‘3 dönemi okullarda teorik ve uygulamalı dersler, 1 dönemi işletmelerde işyeri uygulaması’  şeklinde gerçekleştirildiğine vurgu yapan Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, “3+1 modelinde amaç, teknolojik gelişmeleri takip etmek, organizasyon, teorik bilgilerin uygulama becerisi ile bütünleşmesini sağlamak, iş deneyimi ve iş disiplininin oluşturulması, ekip çalışması ruhunun kazanılması ile bilgi ve deneyimlerin pekiştirilmesidir. Bu modelin öğrenciye, topluma ve iş dünyasına faydalarını sahada görüyoruz.” şeklinde konuştu. Sunumlarının ardından Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK'a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR tarafından hediye verildi.

Ülkemizin en temel sorunlarından biri olan mesleki ve teknik eğitim konularının konuşulacağı MESTEK 2017, 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü son bulacak.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  02-16.08.2017 Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman Kadro İlanı Ön Değerlendirme Sonuçları 18.08.2017
  Eğitim Bilimleri Enstitüsü Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans-Doktora Sınav Sonuçları ve Kayıt Bilgileri 18.08.2017
  Üniversitemizde Profesör ve Doçent Sayısı Artmaya Devam Ediyor 18.08.2017
  2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Programı ve Öğretimi Doktora Programı Öğrenci Alım İlanı 18.08.2017
  MAKÜ Emin Adımlarla Büyümeye Devam Ediyor 17.08.2017
  Rektör KORKMAZ'dan Sıcak Karşılama 17.08.2017
  Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Özel Yetenek Sınavı Hakkında Duyuru 16.08.2017
  Üniversitemizi Yeni Kazanan Öğrencilerin Dikkatine 09.08.2017
  2017 Eğitim Öğretim Yılı Sağlık Alanında Lisans Tamamlama ile kazanan öğrenci adaylarının Kayıt İşlemleri 15.08.2017
  Damla Damla Çoğalıp Okyanusa Dönüşecekler 11.08.2017
  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Personel Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi 10.08.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Ek Yerleştirme Başvuruları Başlamıştır | Additional Application Period of International Students started for 2017-2018 Academic Year 10.08.2017
  Rektör KORKMAZ’dan, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ve Bakan KURTULMUŞ’a Teşekkür 07.08.2017
  Rektör KORKMAZ’dan Tiran Çıkarması 01.08.2017
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yedek Yabancı Uyruklu Öğrenci Sonuçları | 2017-2018 Academic Year International Substitute Students' Results 27.07.2017
  MAKÜ, TÜBİTAK Projelerinde İstikrarlı Yükselişini Sürdürüyor 21.07.2017
  MAKÜ, Yine Gururlu… 20.07.2017
  Sagalassos Antik Kenti Lazer Tarama Tekniği İle Taranıyor 19.07.2017
  Rektör KORKMAZ Antalya Basını ile Buluştu 17.07.2017
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Eğitim Fakültesi Özel Yetenek (Resim-İş, Müzik Eğitimi) Sınav İlanı ve Yönergeleri 23.06.2017
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Özel Yetenek Sınavı İlanı ve Esasları 23.06.2017
  Burdur Sporun ve Sporcunun Baş Kenti Haline Gelecek 13.07.2017
  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Yatay Geçiş Başvuru Koşulları ve Kontenjanları 07.07.2017
  Burdur MYO, Gıda Tarım ve Hayvancılık MYO’ya Dönüştü 10.07.2017
  ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması” 05.07.2017
  MAKÜ’nün Gurur Günü 25.05.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
Erasmus+Sust-Eco-Project
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android   MAKU-Android
Erasmus+Sust-Eco-Project
Etkinlik Takvimi
13
EYL
Kongre
I.Uluslararası Türkiye Veteriner Anatomi Kongresi
12
EKİ
Kongre
BBTMK 2017 | 17. Ulusal Bölge Bilimi ve Bölge Planlama Kongresi
03
KAS
Yarışma
ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması”
25
KAS
Kongre
Uluslararası Multidisipliner Çalışmaları Kongresi
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr