Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
MESTEK 2017 MAKÜ Ev Sahipliğinde Başladı
Rektörlük 11.05.2017

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen MESTEK 2017 - 4. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresi’nin açılış töreni Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ulusal Meslek Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresi Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Program daha sonra MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Öğr. Gör. Avşar YENGİN tarafından hazırlanan Halk Müziği Dinletisi ve Uzman Nurgül MIHLADIZ yönetiminde hazırlanan Halk Oyunları Gösterisi ile devam etti. MAKÜ Tanıtım filminin izlenmesinin ardından YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın mesajı okundu.

Kongre, Meslek Yüksekokulları Koordinatörü, MESTEK Kongre Dönem Başkanı Doç. Dr. Hüseyin DALĞAR’ın konuşması ile devam etti. Doç. Dr. Hüseyin DALĞAR, “Ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin sorunları yıllardır süre gelen tartışma konusudur. Bugüne kadar bu sorunların çözümüne yönelik çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. MESTEK olarak adlandırdığımız bu kongreler de gerçekleştirilen bu çalışmalar içinde yer almaktadır. Kongremizin 5.si Bülent Ecevit Üniversitesi’nde uluslararası hale getirilerek devam edecek. Kongremiz sürecince akademisyenlerin yoğun ilgisini gördük. Kongrede sunulması için 250 bildiri gönderildi.  Bunların 100e yakını kongrede sunulacak. Kongreye 40 farklı üniversiteden 120 katılımcı katıldı. 3 gün sürecek kongrede 25 farklı oturum gerçekleşecek.  Bilimsel etkinliklerin yanı sıra 40 farklı üniversiteden gelen misafirlere kültürel ve sosyal aktivitelerle ilimiz ve üniversitemizi tanıtmayı hedefliyoruz. MAKÜ olarak meslek yüksekokullarımızı yeniden yapılandırma ve niteliklerinin artırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Yapılanma sürecimizde MYO’larını aktif hale getirmeye ve öz yeteneklerine odaklanıyoruz. İnsan kaynakları hangi alanda insan yetiştirilmesini istiyor? Önce bu soruya odaklandık. Çünkü dünya ile rekabet eden işletmelerin geleceği için bu sorunun çözümü hayati önem taşıyor. Bu kapsamda MAKÜ akademisyenleri ile sektör çalışanlarını bir araya getiren programlar yaptık. Sektör çalışanları hocaların öğrenci yetiştirirken dikkat etmesi gerekenleri ve hangi niteliklere uygun eleman aradıklarını anlattılar. MAKÜ MYO öğrencilerine sektörün ihtiyaç duyduğu ara eleman olarak değil ‘aranan eleman’ bakıyoruz ve bu anlayışla onları geleceğe hazırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin kalkınması ve gelişimi açısından bakıldığında mesleki eğitimin önemini bildiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ ise “Nitelikli insan gücünüz yoksa ekonomik ve sosyal gelişiminizi sağlayamazsınız. Türkiye’de gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse Yükseköğretim bünyesinde gerçekleştirilen eğitim, ekonomik hayatın önemli unsurları olarak karşımızda duruyor. Üretim sistemlerinin sürekli değiştiği bir dünyada tüm gelişmelere yetişmek zorundayız. İstihdam sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın yaşadığı bir problemdir. Bu sorunu aşmak için ülke olarak yerli sanayi politikaları uygulamalıyız. MYO’ların yeniden yapılandırılması ekonomik gelişim açısından çok önemli bir noktayı oluşturuyor. 2009’dan beri dünya ekonomisi bir düşüş yaşadı. Türkiye’nin orta gelir tuzağından hızla çıkarak rekabetçi ilk 10’a girmesi için nitelikli iş gücünü yetiştirmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştiremediğinizde sadece devletin ekonomiye yönelik teşvikleri veya girişimlerinden bir sonuç çıkmayacak, yeterli olmayacaktır. Gençlerin hızlı bir şekilde kendilerini yetiştirerek istihdama katılmaları gerekiyor. Meslek yüksekokulu öğrencilerimizin eğitimlerinin uygulamalı niteliğe kavuşması için çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu anlamda 4 meslek yüksekokulumuzda 3+1 sistemi olarak adlandırılan öğretim modeline geçiyoruz. Bu uygulamayı sonraki yıllarda gerekli altyapı oluşturduktan sonra ilçelerimizdeki meslek yüksekokullarına da taşımayı planlıyoruz. MAKÜ’nün kurumsal yaşı 11 olarak söylenebilir ama aslında kurumsal geçmişi yaşından oldukça eski bir üniversiteyiz. Örneğin Burdur Meslek Yüksekokulumuz 40.yılını doldurdu. Bu kongrede emeği geçen herkese teşekkür etmekle birlikte şehir dışından gelen konuklarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum ve kongrenin verimli geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

2.Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın kalkınmasındaki en büyük etkenin yetişmiş insan gücüne verdikleri önem olduğuna vurgu yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, “Gerçekleştirilecek olan kongreden rasyonel sonuçların çıkacağına inanıyorum. Meslek yüksekokullarının değerini artırmamız gerekiyor. Kongreden çıkan sonuçların güncel hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Kongre vesilesiyle şehir dışından gelen katılımcılara huzurun kenti Burdur’a hoş geldiniz diyor, kongrenin başarılı geçmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitimle ilgili sıkıntıların olduğunu söyleyen Burdur Valisi Şerif YILMAZ da “28 Şubat’ta İmam hatip liselerinin önünü kesmek için tüm meslek liselerinin de önü kesildi. Bu alanda üniversiteye girişte dezavantajlı grup haline getirildi. İstikbali bu alanda göremeyen gençler ve aileleri meslek liselerinden ulaştırıldı.  İş dünyamızın ihtiyacı olan ara veya aranan elemanın yetiştirilmesi gerekiyor. Mezunlara devletten iş istemek yerine bu ülkeyi yönetebilecek iradeyi vermemiz gerekiyor. Başarının tek yolu kendi işinin ehli olmak ve işini severek yapmaktır. Birçok sektörde karşılaştığımız şikâyetler arasında yeterli miktarda elemanın yetiştirilmemiş olmasıdır. Bu konunun çözümüne yönelik gerçekleştirilen bu kongrenin başarılı geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Burdur Valisi Şerif YILMAZ’a ve Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ’e Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ tarafından plaket verildi.

Kongre, Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK’ın, “Uygulama Becerisi Kazanımları 3+1 Eğitim Modeli” başlıklı sunumu ile devam etti.

‘3+1’modelinin ‘3 dönemi okullarda teorik ve uygulamalı dersler, 1 dönemi işletmelerde işyeri uygulaması’  şeklinde gerçekleştirildiğine vurgu yapan Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, “3+1 modelinde amaç, teknolojik gelişmeleri takip etmek, organizasyon, teorik bilgilerin uygulama becerisi ile bütünleşmesini sağlamak, iş deneyimi ve iş disiplininin oluşturulması, ekip çalışması ruhunun kazanılması ile bilgi ve deneyimlerin pekiştirilmesidir. Bu modelin öğrenciye, topluma ve iş dünyasına faydalarını sahada görüyoruz.” şeklinde konuştu. Sunumlarının ardından Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK'a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR tarafından hediye verildi.

Ülkemizin en temel sorunlarından biri olan mesleki ve teknik eğitim konularının konuşulacağı MESTEK 2017, 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü son bulacak.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Başsağlığı 22.10.2017
  MAKÜ ile DSİ İçmesuyu Arıtma Tesisi Konusunda Protokol İmzaladı 23.10.2017
  Müzik Kültürümüz Gençlere Tanıtıldı 23.10.2017
  MAKÜ Öğrencilerinden Örnek Davranış 23.10.2017
  Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulundan Kurslar 23.10.2017
  Rektör KORKMAZ Daire Başkanları İle Bir Araya Geldi 20.10.2017
  MAKÜ Öğrencisine Anlamlı Ödül 20.10.2017
  Milli Sporculardan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 20.10.2017
  VII. Bilimsel Araştırmalarda Deney Hayvanları Kullanım Kursu Başladı 20.10.2017
  Öğretim Elemanı İlanı Ön Değerlendirme Sonuçları 19.10.2017
  ‘Zirvedeki Şahin’ Öğrencilerle Buluştu 20.10.2017
  MAKÜ Güvenlik Şube Müdürlüğü Personeli, İl Emniyet Müdürlüğü İşbirliğinde Eğitim Aldı 19.10.2017
  MAKÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleşecek Olan 7. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi İçin Başvurular Başladı 18.10.2017
  Başsavcı YAĞCI ve İl Jandarma Komutanı KILIÇ’dan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 18.10.2017
  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi 18.10.2017
  MAKÜ’de Çocuk İstismarı Konuşuldu 17.10.2017
  YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan MANDAL, Yabancı Uyruklu Öğrencilerle Bir Araya Geldi 17.10.2017
  İşadamı SAK’dan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 17.10.2017
  “Evim, Güvenli Evim” Konferansı Yoğun İlgi Gördü 17.10.2017
  5 Pilot Üniversitenin Rektörü MAKÜ’de Buluştu 13.10.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Erasmus+ Personel Ders Verme ve Eğitim Alma Hareketliliği Başvuruları 12.10.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Iaeste Milletler Arası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği Staj Hareketliliği Başvuru Koşulları 12.10.2017
  17. Ulusal Bölge Bilimi ve Bölge Planlama Kongresi Başladı 12.10.2017
  Karanlıkta Kayıp Şahıs Arama Teknikleri Eğitimi 12.10.2017
  MAKÜ Senato Toplantısı Altınyayla Mehmet Tuğrul Meslek Yüksekokulu’nda Gerçekleştirildi 11.10.2017
  MAKÜ Mobil Uygulamaları Yayında 09.10.2017
  Erasmus+ Programı 2017-2018 Staj Hareketliliği 20.09.2017
  Rektör KORKMAZ’dan Öğrencilere Aşure İkramı 04.10.2017
  “EAIE 2017 Sevilla” Fuarı’nda MAKÜ Rüzgarı 27.09.2017
  'eduroam' Kablosuz İnternet Kullanımı 26.09.2017
  Kibyra Antik Kenti’nde Türküler Senfoni Orkestrası Eşliğinde Seslendirildi 25.09.2017
  PDR Öğrencilerinden Köy Okulunda İlköğretim Haftası Etkinliği 21.09.2017
  Uluslararası Türkiye Veteriner Anatomi Kongresi Başladı 14.09.2017
  MAKÜ Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılışını Gerçekleştirdi 12.09.2017
  MAKÜ, Akademik Kadrosu Güçlenmeye Devam Ediyor 11.09.2017
  Burdur Sporun ve Sporcunun Baş Kenti Haline Gelecek 13.07.2017
  ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması” 05.07.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr