Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Sagalassos Antik Kenti Lazer Tarama Tekniği İle Taranıyor
Rektörlük 19.07.2017

Burdur’un Ağlasun İlçesi’nde bulunan Sagalassos Antik Kenti 3 boyutlu tarama tekniği ile taranıyor.

Arkeolojik kazılarda bu yıl farklı ülkelerden gelen 90 kişilik bir ekip görev yapıyor. 2017 yılı için geçtiğimiz günlerde başlanan  ve kazılar 3 ay boyunca sürecek olan kazılara Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden de 5 kişilik ekip akademik ve teknolojik destek veriyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ekibinin  Sagalassos Antik Kenti kazılarına verdikleri destekte 3 boyutlu restorasyon işlemine geçildi. Bu sistemde taşlar fotoğraflanıyor, 3 boyutlu resim yardımıyla kısa zamanda ve süratli bir şekilde yerlerine konuluyor. Lazer tarama teknolojisi ile hata payı çok az olan bir yöntemle teknolojik imkânlar kullanılarak çıkan eserleri ve antropolojik değeri bulunan kafataslarının kemik parçaları taranıyor. Bu tarama işlemi dijital ortama aktarıldıktan sonra elde edilen veriler istenirse ileriki aşamada internet üzerinden üç boyutlu olarak izlenebilecek. Kullanıcılar ve kişiler araştırmacılar dijital ortamda Hatta cep telefonundan dahi bu taramayı üç boyutlu olarak görebilecekler.

MAKÜ tarafından başlatılan proje kapsamında lazer teknolojisi kullanılarak Sagalassos Antik Kenti'nden çıkartılan eserlerin dijital modelleri oluşturuluyor.

Proje koordinatörlüğünü Öğr. Gör. Sualp DENİZ’in, proje koordinatör yardımcılığını Öğr. Gör. Serkan ÖKTEM, Arkeoloji Danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Şükrü ÖZÜDOĞRU, Yrd. Doç. Dr. Feyzullah Eray DÖKÜ, Antropoloji Danışmanlığını ise Yrd. Doç. Dr. Fatma Arzu DEMİREL yürüttüğü proje sayesinde lazer teknolojisi ile oluşturulan eserlerle tarihe yolculuk yapma fırsatı doğacak.

Proje hakkında bilgiler veren Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü  Öğr. Gör. Serkan ÖKTEM, iki türlü tarama yapabildiklerini belirterek; “El tarayıcısı ile çıkan eserleri heykelleri ya da antropolojik değeri olan kafataslarının kemik parçalarını tarayabiliyoruz Bunun dışında arazide yapmış olduğunuz bir çalışma var. Sagalassos Antik Kentinde yer alan hamamının yapısını taradık. Bu taramayı da üç boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarabiliyoruz. Bu mevcut yapıların rölevesinin çıkarılmasında çok büyük kolaylık sağlıyor ve hata payı çok az olan bir yöntemle dijital yöntem teknolojik imkanları kullanarak, mevcut yapının halihazır planını rölevellerini elde etmiş oluyoruz” dedi.

Tarama işlemlerini nasıl yaptıklarının örnekle açıklayan ÖKTEM, taramasını yaptıkları bir kafatasında yapılan işlemi anlattı. ÖKTEM; “Biz şu anda lazer el tarayıcısı ile kafatasını taradık ve üç boyutlu olarak bu modeli dijital ekranda görebiliyoruz. İstediğimiz açıdan buna bakabiliyoruz, istediğimiz ölçümlemeleri yapabiliyoruz. Hata payı neredeyse sıfır denecek düzeyde çok az bir hata payıyla bu mevcut olan kafatasını biz dijital ortamda nokta bulutu şeklinde aktardık. Bundan sonra burada ölçümler yapılabilir, incelemeler yapılabilir, farklı kesimlerden farklı açılardan bakılabilir. Sagalassos’ta bulunan Roma Hamamı’nın taramasına da başladıklarını ifade eden ÖKTEM,” Sagalassos kazılarına teknolojik imkanlarımızla destek vermiş olmaktan çok mutluyuz gururluyuz” dedi. Ayrıca çalışma sonunda internet ortamında "sanal müze" oluşturmayı hedeflediklerini belirten ÖKTEM,  fiziki imkanların yetersizliğinden dolayı sergilenme imkanı bulunamayan eselerin bu proje ile birlikte internet ortamında üç boyutlu olarak sergilenebileceğini ve arkeoloji meraklılarının bu eserlerden kolaylıkla haberdar olacağını dile getirerek projede emeği geçen tüm öğretim üyelerine teşekkür etti.

Çalışmaları yerinde inceleyen MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ kazı çalışmalarına ihtiyaç görülen alanlarda destek vereceklerini bildirdi. KORKMAZ, "Üniversitemizden 5 kişilik bir ekip bu kazı ekibiyle birlikte çalışıyor. Üniversitemizde bulunan lazer tarama, 3 boyutlu tarama teknolojileri, belgelendirme sistemleri ve antropoloji ve arkeoloji bölümleri iye bilgi paylaşımı yaparak kazıya değişik noktalardan katılımımız gerçekleşiyor" dedi.

3 Boyutlu Tarama Teknolojisi İle MAKÜ Meydan Düzenlemesi Yapılacak

MAKÜ kampüs içerisinde yapılacak meydan düzenleme çalışmalarında da 3 boyutlu tarama teknolojisinden faydalanacaklarını belirten MAKÜ Rektörü KORKMAZ, “Bütün eserleri üç boyutlu olarak tarayarak, hem kendi açımızdan kullanacağız, hem de sektöre hizmet vereceğiz. Bu çalışmayı Sagalasos’daki eserlerin yeniden inşasında imalatında da birebir kullanabileceğiniz. Biz üniversitemizde kendi bünyemizde bir işletme kuruyoruz. Bu işletme, bütün tarihi eserlerin birebir aynısının üretileceği bir işletme olacak. İlk olarak kendi meydan düzenlememizi yaparak kendimizi ispat edeceğiz. Sonrada turizm bölgelerine de istedikleri standartta büyük ve küçük ölçekte hediyelik eşyalardan dev heykellere kadar pek çok ürünün üretimini üniversite bünyesinde yapabileceğiz. Bu işletmeyle hem Sagalasos da, hem Kibrya da bu gibi kazılara destek verebileceğiz. Bu proje, hem bilime, hem bölgenin gelişimine, turizmine ve tarihi değerlerinin ortaya çıkarılmasında bizim için özel bir anlam ifade ediyor. Bu kazılara üniversite olarak destek vermek istiyoruz” dedi.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Başsağlığı 22.10.2017
  MAKÜ ile DSİ İçmesuyu Arıtma Tesisi Konusunda Protokol İmzaladı 23.10.2017
  Müzik Kültürümüz Gençlere Tanıtıldı 23.10.2017
  MAKÜ Öğrencilerinden Örnek Davranış 23.10.2017
  Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulundan Kurslar 23.10.2017
  Rektör KORKMAZ Daire Başkanları İle Bir Araya Geldi 20.10.2017
  MAKÜ Öğrencisine Anlamlı Ödül 20.10.2017
  Milli Sporculardan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 20.10.2017
  VII. Bilimsel Araştırmalarda Deney Hayvanları Kullanım Kursu Başladı 20.10.2017
  Öğretim Elemanı İlanı Ön Değerlendirme Sonuçları 19.10.2017
  ‘Zirvedeki Şahin’ Öğrencilerle Buluştu 20.10.2017
  MAKÜ Güvenlik Şube Müdürlüğü Personeli, İl Emniyet Müdürlüğü İşbirliğinde Eğitim Aldı 19.10.2017
  MAKÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleşecek Olan 7. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi İçin Başvurular Başladı 18.10.2017
  Başsavcı YAĞCI ve İl Jandarma Komutanı KILIÇ’dan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 18.10.2017
  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi 18.10.2017
  MAKÜ’de Çocuk İstismarı Konuşuldu 17.10.2017
  YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan MANDAL, Yabancı Uyruklu Öğrencilerle Bir Araya Geldi 17.10.2017
  İşadamı SAK’dan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 17.10.2017
  “Evim, Güvenli Evim” Konferansı Yoğun İlgi Gördü 17.10.2017
  5 Pilot Üniversitenin Rektörü MAKÜ’de Buluştu 13.10.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Erasmus+ Personel Ders Verme ve Eğitim Alma Hareketliliği Başvuruları 12.10.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Iaeste Milletler Arası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği Staj Hareketliliği Başvuru Koşulları 12.10.2017
  17. Ulusal Bölge Bilimi ve Bölge Planlama Kongresi Başladı 12.10.2017
  Karanlıkta Kayıp Şahıs Arama Teknikleri Eğitimi 12.10.2017
  MAKÜ Senato Toplantısı Altınyayla Mehmet Tuğrul Meslek Yüksekokulu’nda Gerçekleştirildi 11.10.2017
  MAKÜ Mobil Uygulamaları Yayında 09.10.2017
  Erasmus+ Programı 2017-2018 Staj Hareketliliği 20.09.2017
  Rektör KORKMAZ’dan Öğrencilere Aşure İkramı 04.10.2017
  “EAIE 2017 Sevilla” Fuarı’nda MAKÜ Rüzgarı 27.09.2017
  'eduroam' Kablosuz İnternet Kullanımı 26.09.2017
  Kibyra Antik Kenti’nde Türküler Senfoni Orkestrası Eşliğinde Seslendirildi 25.09.2017
  PDR Öğrencilerinden Köy Okulunda İlköğretim Haftası Etkinliği 21.09.2017
  Uluslararası Türkiye Veteriner Anatomi Kongresi Başladı 14.09.2017
  MAKÜ Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılışını Gerçekleştirdi 12.09.2017
  MAKÜ, Akademik Kadrosu Güçlenmeye Devam Ediyor 11.09.2017
  Burdur Sporun ve Sporcunun Baş Kenti Haline Gelecek 13.07.2017
  ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması” 05.07.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr