Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Rektör KORKMAZ Basının Sorularını Yanıtladı
Rektörlük 31.10.2017

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşke alanında yaptığı çalışmaları ve üniversitenin gelişimi hakkındaki bilgileri aktarmak amacıyla yerel ve ulusal basını temsilcileri ile biraraya geldi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti ve MAKÜ iş birliği ile düzenlenen Gazeteci-Akademi buluşmaları kapsamında MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve çalışma arkadaşları, Burdur ve İlçelerinde görev yapan basın mensuplarına MAKÜ Yerleşkesi içerisinde bir tanıtım gezisi düzenleyerek, tamamlanan ve yapımı devam eden projelerin tanıtımını yaptılar.

Yapılan Yerleşke içi tanıtım turu sonrası Rektör KORKMAZ,  Avşarhan VIP Salonda yaptığı basın toplantısı ile basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat TUNCEL’in konuşması ile başlayan toplantıda MAKÜ’nün umutlu geleceğin adı olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan TUNCEL, yapılan bu basın buluşması için hem Rektör KORKMAZ’a, hem de üniversite yönetimine teşekkür etti.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını tek tek yanıtlayan Rektör KORKMAZ, şehrin üniversite ile bütünleştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini, şehir üniversitesi olma yolundaki ilerlemenin sürdüğünü söyledi. Üniversite olarak vatandaşa hizmet vermek, vatandaşın hizmete ulaşabilmesini sağlamak adına Diş Hekimliği Fakültesi’nin merkez yerleşkede yapılmasını istediklerini dile getirdi.

İletişim Fakültesi hakkında soru soran basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Rektör KORKMAZ, ana düşünce olarak İletişim Meslek Yüksekokulu projesini hayata geçirmeyi hedeflediklerini, yalnız Türkiye’de örneği olmamasından dolayı YÖK’ün bu projeyi henüz onaylamadığını, bunun yerine şuan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda dört iletişim programını birden açtıklarını, ilk olarak Radyo Televizyon programcılığı bölümünün önümüzdeki eğitim öğretim yılında açılacağını diğer bölümlerin de ileriki dönemlerde açılacağını aktardı.

Türk Eğitim Sisteminde uygulamalı eğitimin olduğunu ve üniversite olarak da şehir merkezinde bulunan meslek yüksek okullarının 3+1 uygulamalı eğitim modeline geçtiğini, Türkiye’de bunu uygulayan birkaç üniversiteden biri olduklarını söyledi. Veteriner Fakültesi öğrencilerinin uygulamalı eğitime hemen geçeceklerini ve Türkiye’de Tıp öğrencilerinin aldığı bu uygulamalı eğitimi Veterinerlik alanında ilk kez MAKÜ’nün vereceği bir eğitim olduğunu söyledi. Gastronomi Bölümü’nde de uygulamalı eğitim verileceğini söyleyen Rektör KORKMAZ, öğrencilerin yaptığı yemekler o gün servis edilecek ve öğrenciler o yemeği yiyen kişilerin verdikleri puanlarla geçme notunun bir parçası olacak” dedi. MAKÜ’nün yarıya yakın bölümünün uygulamalı eğitime geçeceğini sözlerine ekleyen Rektör KORKMAZ, “Uygulamalı eğitim için erken davranmamız MAKÜ’yü farklı bir noktaya getirecek” dedi.

İlçelerdeki okullardan da söz eden Rektör KORKMAZ, Yeşilova ve Altınyayla Meslek Yüksekokullarının açıldığını, Bucak’ta ise hiçbir sıkıntının olmadığını 3+1 uygulamalı eğitime Bucak’ta da geçeceklerini söyledi.

Süt ARGE Merkezi’nin kurulması hakkında da açıklama yapan Rektör KORKMAZ, “Manda, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların sütlerinin burada Bölgeye yeni markalar üretecek şekilde ürünlerin çalışmasını yapacak bir merkez olacak. Bu 4.5 milyonluk bir proje. Bu projenin de bu sene içerisinde altyapısı kurulmuş olacak. Ciddi bir süt işletmesi ve ciddi bir ARGE laboratuvarları var. Bunu destekleyecek şekilde Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdik ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu isimli bir okul kurduk. Yakın gelecekte de üniversitenin projelerinde kullanmak üzere 10 adet uzman veterineri de bu MYO ve çiftlik bünyesinde istihdam edeceğiz” dedi.

BURDURLU MAKÜ’YE SAHİP ÇIKIYOR

Mantıklı ve sağlıklı projelerle, sağlıklı iletişim kanallarını bir eşgüdüm içerisinde işletirseniz projelerin ve kaynağın detay olduğunu düşündüğünü belirten Rektör KORKMAZ, “Burdur MAKÜ’ye sahip çıkıyor, üniversite-sanayi-sektör işbirliği Türkiye’nin hiçbir üniversitesinde yok” dedi.

“Üniversite kurulduğu andan itibaren nominal değerler olarak kamu yatırımlarını  göz önünde bulundurursak bugüne kadar yapılan yatırımlar 750 milyonun üzerinde” ifadelerini kullanan Rektör KORKMAZ, “Bu dönemde de kamu kaynaklarının dışında ihalesini yaptığımız ve çalışmalarına başladığımız yaklaşık 150 milyon liralık bir kaynak harcamamız var. Toplamda kamu kaynakları ile birlikte yaklaşık 200 milyonluk bir kaynağımız var” dedi.

GELECEK YIL ÖĞRENCİ SAYIMIZI 36 BİNE ÇIKARACAĞIZ

Öğrenci sayısı konusunda da sorulan soruları cevaplayan Rektör KORKMAZ; “Şuanda merkezde 20 bini aşan öğrencimiz var. Toplamda 32 bin öğrenciye sahibiz. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için merkezde 25 bin öğrenci hedefi ortaya koymuştuk, toplamda da 40 bin öğrenci hedeflemiştik. Geçen yılki MYO’lardaki beklenmedik gelişmeye rağmen hedef sınırında devam ediyoruz. 2023’te de 60 bin hedefi koymuştuk. Gelecek yılki tahminim de merkezde 23 bin, toplamda 36 bin öğrencimiz olacak” dedi.

Barınma hakkında da soruları cevaplayan Rektör KORKMAZ; “Öğrenci sayımızın artması ile barınma alanında da ihtiyaç arttı. Ama bizim alternatiflerimiz var. Yurt açısından ihaleye çıkıp hemen 1 yıl içerisinde yurt yapımını gerçekleştiririz. Apartlar şuan o kadar çok yapılıyor ki, Burdur’da barınma konusunda sıkıntı yaşanılacağını düşünmüyorum” dedi.

REKTÖR KORKMAZ’DAN DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Bucak basınından NNC Medya Genel Yayın Yönetmeni Osman NANECİOĞLU’nun doğum günü olması nedeniyle sürpriz yapmayı da unutmayan Rektör KORKMAZ, Osman NANECİOĞLU ile birlikte mumları üfledi ve bir kahvenin 40 yıl hatırı var diyerek, MAKÜ fincanı hediye etti.

Toplantı basın mensupları ile birlikte yenilen öğle yemeği ile son buldu.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  “Romanlara Açılan Pencere” MAKÜ’de Aralandı 22.11.2017
  MAKÜ-BAKA Teknokent Yönetim Kurulu Toplantısı Yeni Binasında Yapıldı 21.11.2017
  MAKÜ Spor Yine Fark Yarattı 20.11.2017
  İzdüşüm Yöntemiyle Oluşturulan Kişisel Yağlı Boya Resim Sergisi Açıldı 20.11.2017
  MAKÜ’de “Yaralı Taşıma Teknikleri” Uygulamalı Seminerle Gösterildi 20.11.2017
  Kurum İdari Kurulu Toplantı Tutanağı 17.11.2017
  Öğretim Üyesi Alım İlanı 16.11.2017
  Teknik Bilimler MYO İç Mekan Tasarımı Programından Teknik Geziler 15.11.2017
  Başkan BULUT’tan Rektör KORKMAZ’a ziyaret 15.11.2017
  Fakülte Birincilerine YÖK Başkanından Kutlama Belgesi 14.11.2017
  2017-2018 Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Duyurusu 07.11.2017
  MAKÜ Öğrencilerinden Dokuzçam Köyü Ortaokulu öğrencilerine ziyaret 06.11.2017
  MAKÜ’ye 3 Bin Kişilik Öğrenci Yurdu Yapılacak 03.11.2017
  MAKÜ’den Balkan Üniversiteleri ile Akademik İş Birliği 02.11.2017
  MAKÜ’de İl Gelişim Planı Toplantısı Yapıldı 01.11.2017
  Üniversitemiz Yemekhane Ring Servisi Hakkında Duyuru 31.10.2017
  Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Duyurusu 30.10.2017
  Rektör KORKMAZ Basının Sorularını Yanıtladı 31.10.2017
  MAKÜ’de Karadeniz Rüzgârı 28.10.2017
  Necati ve Saykolar MAKÜ’lü Öğrenciler İçin Sahne Aldı 27.10.2017
  Şehir-Yerleşke Ulaşımı ve Yerleşke İçi Ulaşım Konulu Toplantı Yapıldı 26.10.2017
  “Radyo ve Televizyon Yayıncılığında Mesleki Yeterlilik Sertifikaları ve Telif Hakları” 24.10.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 








 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr