Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ MAKÜ'de
Rektörlük 12.01.2018

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve Mehmet Akif Ersoy İlahiyat Fakültesi Eğitim Binası ve Üniversite Camisi Açılış törenlerine katılmak amacıyla Burdur’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, Burdur programına Valilik ziyareti ile başladı.

Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ın da bulunduğu valilik ziyaretinde konuşan Bakan KURTULMUŞ, temellerini attığı Üniversite Cami’nin inşaatının kısa sürede bitirilip ibadete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “bugün açılışını yapacağımız, daha önce de temel atma törenine katıldığım Üniversite Cami’nin kısa bir süre içerisinde bitirilmiş olması hakikaten önemlidir. Burdur’daki yatırımlar için elimizden geleni yapacağız. Özellikle iki önemli gezi olacağına inanacağımız Sagalassos ve Kibrya Burdur’a değer katan yerler ve buraların daha hızlı bir şekilde ortaya çıkarılması için gayret ediyoruz. Buraların turistlik bir merkez haline getirilmesi Burdur için önemli bir proje olacak onun için de çalışmalara devam ediyoruz. Turizmde rekorumuz 2014 yılındaydı bu yıl onu da geçeceğimizi tahmin ediyoruz. 30 milyon dolara yakın bir gelir bırakacağını düşünüyoruz. 2018 yılı ile ilgili yaptığımız toplantılarda görüyoruz ki yurt dışından gelen geri dönüşler fevkaladedir. Ortalamaya göre gelen rezervasyonlarda yüzde 40 fazlalık söz konusudur. Bu da iyi bir sezon geçireceğimizi ortaya koyuyor. Türkiye dünyanın en büyük ve en zengin arşividir. Her yıl Anadolu’daki değerlerimiz üzerinden Türkiye’nin tanıtılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye’nin büyük bir hazinenin üzerinde olduğunu görmek bir iftihar vesilesidir. Türkiye’nin bu tarihi ve kültürel zenginliğini yurtdışında tanıtılması yönünde avantajlı olduğunu düşünüyorum.

MAKÜ İlahiyat Fakültesi Eğitim Binası ve Üniversite Camisi Açılış Törenleri, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Katılımlarıyla Yapıldı

Valilik ziyareti sonrasında Bakan KURTULMUŞ, daha önce temelini attığı MAKÜ İlahiyat Fakültesi ve ilk namazı kıldığı Mehmet Akif Ersoy Üniversite Camii’nin açılışlarını gerçekleştirdiler.

71 bin metrekarelik alanda inşa edilen, 20 kubbeli ön giriş cephesi revaklı,  çifte minareli olması ile dikkat çeken Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Camii’nin açılışı töreni, Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ın konuşması ile başladı. İlahiyat Fakültesi’nin 2014 yılında inşaatına başlandığını belirten Rektör KORKMAZ “Fakültemiz, yaklaşık 10 bin metrekaredir. Şu anda fakültemizde 350 öğrenci, 26 öğretim üyesi mevcut. Üniversite Cami de uzun bir süreçten sonra bölgenin en güzel camilerinden birisi oldu. 2012 yılında temeli atılan camimiz, 40 bin metre kare alanda 5 bin kişilik kapasitesiyle klasik kültürümüzün örneklerinden birisidir. Bu güzel yapı Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın destekleriyle oluştu. Sayın Bakanımız Numan KURTULMUŞ Bey, 2014 yılında ilahiyat fakültemizin temel atma törenini gerçekleştirmişti. Açılışlarını da gerçekleştirerek bizleri onurlandırdılar. Tüm sürecin içinde yoğun katkıları olduğu için kendilerine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanını temsilen Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin ALBAYRAK ise yaptığı konuşmada Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Burdur’un gözbebeği olduğuna dikkat çekerek “Toplumumuzun manevi kalkınmasının ana bölümünü oluşturan İlahiyat Fakültesi ve hemen yanında bulunan Üniversite Cami açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu projeler ilk günden beri hükümetimizin destekleriyle gerçekleştirildi. Birkaç teknik bilgi aktarmak gerekirse, bugün Türkiye’de 161 üniversitemizde cami var. 81 üniversitemizde ise devam eden inşaatın 41’ini tamamladık. Üniversite Cami’sinin yapımını 8.1 milyon para aktarımıyla gerçekleştirdik. Umarım İlahiyat Fakültesi Burdur’a ve ülkemizin ilim merkezlerinden biri olur ve büyük ideallerle Asımın Nesli olan gençlerin yetişmesine vesile olur.” ifadelerini kullandı.

İlahiyat fakültesi’nin binasının kısa bir süre içerisinde tamamlandığına dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ ise yaptığı konuşmasında “Fakültemizin Türkiye’nin önemli ilim yuvalarından birisi olmasını diliyorum. Bu binada eğitim görecek öğrencilerin ve eğitim verecek hocaların Türkiye’ye çok değerli katkıları olmasını, nice âlimlerin bu sıralarda yetişmesini temenni ediyorum. Camimizin de çok kısa bir sürede tamamlanması ve ibadete açılması son derece fevkalade bir durumdur. Bizim geleneğimizde ilim mekânları sadece bilginin öğretildiği yerler değildir. Günümüzde özellikle kitabi bilgilere ulaşmak mümkün. Bilgisayarlar vasıtasıyla dünyanın neresinde bilgi varsa onu edinmek mümkün. Ama bilgiden daha önemli iki şey daha olduğunu biliyoruz. Bunlardan birisi hikmettir, diğeri ise irfandır. Yaratıcının karşısında kendi aciziyetini bilmesi hiçbir meslekte kitabi anlamda okutulmayan insanın kendini bilmesi, kendi varlığını bilmesi, dünyayı, evreni bilmesi, yaratıcıyla kendi arasındaki ilişkiyi bilmesi ve ona göre davranmasıdır. İrfan en zor öğretilen işlerden birisidir. Geleneksel ilim müesseselerimizin içinde ilim ile irfan arasındaki bağı kuracak güzel ibadet mekânları vardır. Büyük medreselerimizde, camilerimizde ilim irfan mekteplerinin yanında bir de camiler vardır. Cami sadece 5 vakit namaz kılıp ibadet edilsin diye inşa edilmez, ilim çevrelerinin içerisinde insanın kendisini bilmesine vesile olsun, insanın bilgisiyle ne biliyor olursa olsun bilgisi karşısında denizde bir damla olduğunu bilsin diye inşa edilen yerlerdir. ‘Bütün denizler mürekkep olsa Rabbinin bilgisini yazmaya aciz kalır’ yani ‘İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmezsen bu nice bilmektir’ derken Yunus Emre bundan bahsediyor. Ne bilirsen bil, bilgin Allah’ın bilgisi karşısında okyanusta bir damla bile değildir. İşte bunu öğretmek için bütün medreselerimizin, okullarımızın yanında bir ibadethane olarak camiler inşa edilmiştir. Camiler aynı zamanda bir tevhidhanelerdir. Yani Allah’ın birliğini gösteren mekânlardır. Şu kampüsten içeri giren herkes ister öğretmen ister bahçıvan olsun, aslında herkes ilimle ve hikmetle ilgilidir. İlimi arttırdığımız müddetçe güçleniriz, azalttığımız sürece de zayıflarız. Bunun sayısız örnekleri mevcuttur. İlim bilgiyi bilmek, irfan kendini bilmektir. Üniversite ilim ve irfanı insanın yararına kullanabilme sanatıdır. Üniversiteler bunları öğreten yerler olmak zorundadır. Tüm bu binaların hepsi sadece diploma verilen yerler olamaz. İlim ve irfanı öğreten mekânlar olması gerekmektedir. İlahiyat fakültemizin hayırlı olmasını diliyor, buradan nice âlimlerin yetişmesini ve Türkiye’yi pırıl pırıl aydınlatmasını diliyorum. Burdur'un önemli bir ihtiyacını karşıladığını ve üniversite kampüsümüze ayrı bir değer kattığını düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan KURTULMUŞ ve protokol üyeleri İlahiyat Fakültesi açılış kurdelasını kestiler.

Açılış töreni sonrasında Cuma Namazını MAKÜ Camisinde kılan Bakan KURTULMUŞ, daha sonra programı kapsamında Sagalassos Antik Kenti'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Bakan KURTULMUŞ'a Sagalasos Antik Kenti ziyaretinde eşi Prof. Dr. Sevgi KURTULMUŞ, Vali Şerif YILMAZ, Rektör KORKMAZ ve protokol üyeleri eşlik etti. Sagalassos ziyaretinde Müze Müdürü Hacı Ali EKİNCİ'nin rehberlik yaptığı KURTULMUŞ, Antoninler Çeşmesi’nin önünde protokol ve ailesi ile hatıra fotoğraf çekildi. KURTULMUŞ sonrasında antik kentin diğer bölümlerini gezdi.

Burdur'un iki önemli Antik Kenti Sagalassos ve Kibyra için Bakanlık olarak gerekli desteği vereceklerini söyleyen KURTULMUŞ, bu değerlerin gün yüzüne çıkarılması için çalışmalara her zaman destek olacaklarını sözlerine ekledi.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Rektör KORKMAZ’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı 20.04.2018
  KÜSAT’tan Kulakların Pasını Silen Türkü Gecesi 20.04.2018
  Akreditasyon Çalışmalarına Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi 20.04.2018
  MAKÜ’de “Çocuk, Riskler ve Koruma Çalıştayı” Başladı 19.04.2018
  MAKÜ, Turizm Haftası Etkinlikleri Kapsamında Bucak Oğuzhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Ağırladı 19.04.2018
  MAKÜ’de “Geçmişten Günümüze Kültürel Mirasımız” Sergilendi 19.04.2018
  Bucak İşletme Fakültesi Öğrencileri Ahşabı Geliştiren Teknoloji’yi Yerinde İncelediler 19.04.2018
  MAKÜ’de “Sağlık Yönetiminde Mesleki Söyleşiler” konulu etkinlik düzenlendi 18.04.2018
  Kahve ve Kokteyller Birincilik için Yarıştı 18.04.2018
  “Ruhumdaki Mısra” İzleyicilerden Tam Not Aldı 18.04.2018
  Öğrencilerden Oda Müziği Konseri 17.04.2018
  Mehmet Akif’i Anlatabilmek İçin Komisyon Oluşturuluyor 17.04.2018
  Geçmiş ve Gelecek Bağlamında Orta Doğu Temalı III. Uluslararası Sosyal Bilimlerde Yeni Yönelimler Sempozyumu Ürdün’de Gerçekleştirildi 16.04.2018
  Burdur Güzel Sanatlar Derneği MAKÜ’de Sergi Açtı 17.04.2018
  MAKÜ’de Şan Konseri Düzenlendi 17.04.2018
  MAKÜ’de “Kitap ve Kahve” Kafeteryası ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Uygulama Mutfağı Açıldı 16.04.2018
  MAKÜ’de “Çocuk İstismarına Hayır” Farkındalık Etkinliği Düzenlendi 16.04.2018
  MAKÜ’nün Sportif Başarıları Devam Ediyor 16.04.2018
  Fen-Edebiyat Fakültesi Bahçesinde Fidanlar Toprakla Buluştu 13.04.2018
  MAKÜ’de “Armoni Resim Sergisi” Katılımcılardan Büyük İlgi Gördü 13.04.2018
  İran Araştırmaları Merkezi Editörü Umut BAŞAR’dan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 13.04.2018
  Burdur İl Gelişim Planı Turizm Tema Toplantısı Gerçekleştirildi 12.04.2018
  Gıda Topluluğu’ndan Festival Gezileri 13.04.2018
  MAKÜ’nün TÜBİTAK Proje Başarısı Devam Ediyor 11.04.2018
  Sosyal Hizmet Topluluğu’ndan Darülaceze’ye ziyaret 11.04.2018
  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen GÜRCAN’dan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 10.04.2018
  Honamlı Keçileri TRT Haber Canlı Yayınına Konuk Oldu 11.04.2018
  Açık Ders ve Kariyer Gelişimine Yönelik “PDR’de Güncel Konular” Adlı Konferans Düzenlendi 11.04.2018
  MAKÜ Üstün Yetenekli Genç Müzisyenleri Ağırladı 11.04.2018
  MAKÜ, Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzaladı 10.04.2018
  MAKÜ’nün Kariyer İzleme ve Geliştirme Sistemi Tanıtıldı 10.04.2018
  Burdur İl Gelişim Planı’nda Sağlık Teması Konuşuldu 06.04.2018
  MAKÜ TTO’dan Burdur ve Bucak OSB’ye Ziyaretler 06.04.2018
  Anadolu’nun Renkleri Türkülerimiz MAKÜ’de Seslendirildi 06.04.2018
  Kamu-Özel Sektör Temsilcileriyle Burdur İl Gelişim Planı Enerji Tema Toplantısı Gerçekleştirildi 06.04.2018
  MAKÜ’de Burdur Gelişim Planı Çerçevesinde “Çevresel ve Mekansal Gelişme Raporu” Konulu Toplantı Gerçekleştirildi 05.04.2018
  MAKÜ KİMER, İHA Eğitim Kuruluşu Yetki Belgesi Aldı 04.04.2018
  TÜBİTAK ARDEB Proje Atölyesi Gerçekleştirildi 03.04.2018
  “Grafik ve İllüstrasyon Sergisi” Açıldı 03.04.2018
  MAKÜ ve PAÜ THM Topluluklarından Unutulmaz Konser 02.04.2018
  MAKÜ Spor Namağlup Şampiyon 02.04.2018
  2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu 30.03.2018
  Alt İşveren Personeli Olarak Çalışanların 696 Sayılı KHK ile Sürekli İşçi Kadrolarına/Geçici İşçi Pozisyonlarına Atanmaları Hakkında Duyuru 28.03.2018
  Bucak Teknoloji Fakültesi, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Binasında Akademik Faaliyetlerine Başlıyor 27.03.2018
  MAKÜ Spor Şampiyonluğunu İlan Etti 27.03.2018
  2018-2019 Akdemik Yılı Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Sonuçları 26.03.2018
  MAKÜ, Sosyal Medyada Yer Alan Hatice Teyzenin Boncuk ve Çikolatası’na Duyarsız Kalmadı 23.03.2018
  Baharın Müjdesi Nevruz MAKÜ’de Coşkuyla Kutlandı 21.03.2018
  Biniş Giyme Töreni ve Akademik Teşvik Ödül Töreni Gerçekleştirildi 15.03.2018
  MAKÜ’nün Kurumsal İşleyişine Tam Not 15.03.2018
  Halk Otobüsleri Hakkında Duyuru 15.03.2018
  Akif'in Nesli İstiklalden İstikbale Koştu 12.03.2018
  “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi”nin Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi 16.02.2018
  MAKÜ 1. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak 19.12.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr